Jakie są przykłady stereotypów dotyczących kobiet i mężczyzn? Jak stereotypy wpływają na nasze życie? Jakie są role płciowe i czy są one stałe? Czym są feminatywy i jak są wykorzystywane w języku? Jakie są konsekwencje językowego wykluczania kobiet?
stereotypy płciowe, role płciowe, założenia na temat płci, feminatywy
Potrzebne materiały:
rzutnik, wydrukowane arkusze z załącznikiem nr 3 (w ilości odpowiedniej do pracy w 3-4 osobowych grupach)
Cel zajęć:
Zrozumienie pojęcia „stereotypy płciowe”; zaobserwowanie jak stereotypy mogą działać; zrozumienie, że każdy człowiek to dużo więcej niż tylko to, co widać na pierwszy rzut oka.
Edukatorka seksualna i menstruacyjna, autorka książek z serii „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”. Współzałożycielka wydawnictwa i inicjatywy moonka, której misją jest oswajanie dojrzewania. W mediach społecznościowych prowadzi projekt „Pani Miesiączka”, w ramach którego dzieli się wiedzą na temat okresu i cyklu menstruacyjnego.
Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Noemi Markwas
Graficzka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe rozwijała pracując w studio graficznym Bękarty w Poznaniu oraz tworząc identyfikację wizualną popularnego portalu lifestylowego newonce, która jest używana do dziś. Obecnie współtworzy Fundację SEXEDP tworząc materiały i ilustracje, w tym odpowiadała za przygotowanie graficzne wszystkich scenariuszy i prezentacji.